Víťazi študentskej ceny CHEDDAR´19

 

Noc Architektúry je o jednom večere, kedy sa štyri poschodia Fakulty architektúry STU premenia na výstavu ateliérových prác študentov. Základnou myšlienkou podujatia je ukázať svetu, ako sa na škole tvorí.

To, ako sa najmladšia generácia architektov popasovala so zadaniami, hodnotila porota v pokračovaní študentskej ceny CHEDDAR. Hodnotené boli všetky vystavené ateliérové práce. Najlepšie projekty v kategóriách - Architektúra, Urbanizmus a Dizajn určila nezávislá porota zložená z odborníkov z praxe.

"Porotovanie" bol ako obvykle náročný proces. Nominácie a víťazi jednotlivých kategóriií vzišli z kontiinuálnej šesťhodinovej diskusie. Debatovalo sa o zadaniach reálnych, menej reálnych, aj o utopických víziách. Zo strany študentov bola dôležitá zrozumiteľná prezentácia témy a výsledku na obmedzenej ploche plagátu. Nedostatky sa objavili najmä pri urbanistických návrhoch, ktoré boli často ťažko čitateľné. Naopak tento rok príjemne prekvapila ucelená prezentácia Ústavu urbanizmu a územného plánovania, vrátane pekne spracovaných modelov. 

Výsledky jednotlivých kategórií:

Architektúra

V tejto kategórii bola disusia najživšia. Zaujali práce riešiace náročné zadanie "Šancová", ktoré sa ocitli vedľa abstraktných tém študentských súťaží (Inspiration hostel, stometrová výšková budova, futuristická konverzia post-industriálneho areálu). So zadaním si najlepšie poradila tretiačka Paulína Homolová. 

"Proces rozhodovania bol dlhší. Prešli sme sa dvakrát po škole. Mali sme pocit, že máme takmer jasno. Výber prác sme vyraďovacou metódou zúžili, zdalo sa nám však, že sme stratili prehľad. Opäť sme preto išli na chodby hľadať ideálneho kandidáta. Našli sme prácu, ktorá bola na prvý pohľad nenápadná, pri prvej obhliadke sme si ju nevšimli. Vybrali sme ju, zobrali na svetlo, do miestnosti, kde sme rozhodovali. Pri porovnaní s ostatnými projektmi, ktoré sa venovali tejto téme, práca jednoznačne vyčnievala. Návrh zaujal práve jednoduchosťou, nenápadnosťou, čistotou. Ale v zásade aj pôdorysným riešením a celkovou zrozumiteľnosťou. Aj keď je autorka študentkou tretieho ročníka, práca má kvality, ktoré by sa dali porovnávať s výrazne staršími študentmi," zdôvodnil výber Lukáš Kordík

Porota v kategórii Architektúra (zľava): Lukáš Kordík, Majko Stanislav, Pavol Šilla, Michal Buranovský

Porota v kategórii Architektúra (zľava): Lukáš Kordík, Majko Stanislav, Pavol Šilla, Michal Buranovský

Víťazka Kategórie:

Paulína Homolová za prácu s názvom “Polyfunkčný objekt na Šancovej ulici v Bratislave” 

Polyfunkčný objekt na Šancovej ulici v BratislaveAutorka: Paulína Homolová

Polyfunkčný objekt na Šancovej ulici v BratislaveAutorka: Paulína Homolová

Nominácia v kategórii Architektúra:

Lívia Czikóová za prácu s názvom "Inspiration hostel: Umelecko-tvorivé centrum na dunaji"

Vstup do medznárodnej ideovej súťaže. Návrh hostela - miesta určeného pre umelcov. Pávajúci hotel s ubytovaním a zázemím je prepojený s bunkami ateliérov roztrúsenými na ostrove Karloveského ramena. Porota ocenila atmosféru ateliérov v korunách stromov a koncept prepojenia plávajúcej budovy prostredníctvom kinetických lávok.

Inspiration hostel Autorka: Lívia Czikóová

Inspiration hostel Autorka: Lívia Czikóová

Nominácia v kategórii Architektúra:

Veronika Kmeťová za prácu s názvom "_t_e_t_r_i_s dream tower Praha" 

Opäť návrh do medznárodnej študentskej súťaže. Vežový dom ako dominanta rodiaceho sa "umeleckého" pešieho bulváru s "kráčajúcou" sochou Trifot, známou galériou Czech photo centre a futuristickou kaviarňou Cyber dog. Porota ocenila predovšetkým životaschopnosť modulárneho konceptu výškovej budovy a variabilitu riešení dispozície.

_t_e_t_r_i_s dream tower Praha Autorka: Veronika Kmeťová

_t_e_t_r_i_s dream tower Praha Autorka: Veronika Kmeťová

Špeciálna cena v kategórii Architektúra:

Andrea Bušová a Jakub Masný za prácu s názvom "The canape of Neukölln Berlin"

Práca študentov Fakulty architektúry STU vznikla počas výmenného pobytu na Hochschule Wismar. Projekt, krorý sa zaoberá aktuálnou témou konverzie brownfieldov a zahusťovania mestskej štruktúry vznikol ako vstup do medzinárodnej súťaže Egon Eiermann Award. "Na diele sa nám páčil level spracovania. V zásade téma, spracovanie, celkový rozsah a obsah projektu bol mimoriadne nadštandardný," uviedol pri odovzdávaní ceny Lukáš Kordík.

The canape of Neukölln Berlin Autori: Andrea Bušová a Jakub Masný

The canape of Neukölln Berlin Autori: Andrea Bušová a Jakub Masný

Urbanizmus

Zaujali tri práce. Náročná transformácia areálu Dimitrovky, revitalizácia Zimného prístavu a menší obytný blok v Petržalke. Dimitrovka vyčnievala rozsahom, spracovaním aj kvalitou návrhu. Rôzne formy kolektívneho bývania, dobre vyriešený verejný priestor, centrálny park prilehajúci k pôvodným industriálnym budovám... Víťaz.

"Väčšina prác bola veľmi komplexná a obsiahla. Nezriedka sme mali problém s prehľadnosťou a čitateľnosťou prezentácie. Víťazná práca najlepšie ukázala pridanú hodnotu návrhu, riešenie bolo zrozumiteľne popísané a nakreslené. Išlo o najkvalitnejšiu a najkomplexnejšiu prácu v rámci urbanizmu," dopĺňa Matúš Antolík.

 
Porota v kategórii Urbanizmus (zľava): Matúš Antolík, Jiří Opočenský

Porota v kategórii Urbanizmus (zľava): Matúš Antolík, Jiří Opočenský

 

Víťazi kategórie:

Barbora Gunišová a Dominik Haviar za spoločný projekt Dimitrovka

Dimitrovka Autori: Barbora Gunišová a Dominik Haviar

Dimitrovka Autori: Barbora Gunišová a Dominik Haviar

Nominácia v kategórii Urbanizmus:

Diana Ivánová, František Šeliga a Terézia Štefaniaková za prácu s názvom "Zimný prístav Bratislava - revitalizácia územia"

Porota ocenila predovšetkým polyfunkčnú urbanistickú štruktúru, ktorá má potenciál stať sa rozšírením centra Bratislav. Navrhovaná zástavba je sebestačná a bohatá na verejné priestory. Dôležitým bodom práce bolo zakomponovanie národných kultúrnych pamiatok do návrhu riešeného územia.

Zimný prístav Bratislava - revitalizácia územia Autor: František Šeliga

Zimný prístav Bratislava - revitalizácia územia Autor: František Šeliga

Nominácia v kategórii Urbanizmus:

Dóra Mathé za prácu s názvom "Petržalka - nové centrum" 

Študentka piateho ročníka Dóra Mathé sa pod vedením Ľubomíra Závodného zaoberala riešením obytného bloku na križovatke ulíc Pajštúnska a Tupolevova. Porota kladne hodnotila pochopenie priestoru a vytvorenie funkčného mestského bloku.

Petržalka - nové centrumAutorka: Dóra Mathé

Petržalka - nové centrumAutorka: Dóra Mathé

Dizajn:

Nečakaný víťaz. Medzi množstvom produktového a grafického dizajnu "vyskočila" práca, ktorej kvalita nie je zrejmá na prvý pohľad, možno ani na ten druhý. Kvalita spočíva v obsahu nie vo forme. Proces je v tomto prípade rovnako dôležitý ako výsledok. Dobrá voľba témy, analytický prístup autora, zaujímavý rešerš, hmatateľné vzorky... Nomináciu si vyslúžila programovateľná robotická platforma.

"Práca rieši aktuálny a reálny problém, reflektuje súčasné dianie. Porota ocenila prácu vo fáze hĺbkovej rešerše, kde si autor prešiel témou od úplného začiatku. Výstupom sú matice s vývojovými a finálnymi vzorkami biodegradovateľného plastu," vysvetľuje Ľubica Segečová.

 
Porota v kategórii Dizajn (zľava): Danica Pišteková a Ľubica Segečová

Porota v kategórii Dizajn (zľava): Danica Pišteková a Ľubica Segečová

 

Víťaz kategórie:

Michal Meliško za prácu Identita materiálu NUATAN 

NUATAN, biodegradovateľný plast, disponuje veľmi podobným vzhľadom, ako ostatné plasty. Rozsiahla rešerš bola smerovaná k informáciám o tom, aké vlastnosti by mohla identita tohto materiálu budúcnosti obsiahnuť, aby sa ľahko odlíšil a poukázal na možnosť kompostovania. Vychádzajúc z rešerše sa výskum upriamil na vôňu ako rozpoznávací faktor. S pridaním rôznych prísad do NUATANu sa sledovala vôňa/pach vzoriek a neskôr sa výoj sústredil hlavne na foodwaste a agrowaste. Výstupom sú vývojový a finálny vzorkovník, ktorý je súčasťou testovacieho setu.

 
Identita materiálu NUATANAutor: Michal Meliško

Identita materiálu NUATANAutor: Michal Meliško

Nominácia v kategórii Dizajn:

Ľubomír Fundárek za prácu Modulárny robot Modulárny robot Acrob - Arduino compatible robot

Študent štvrtého ročníka sa v práci zaoberal vývojom mobilnej robotickej platformy pre edukačné účely. Vývoj prbiehal na pôde FEI STU. Projekt podnecuje k vytváraniu samostatných interaktívnych zapojení a riadeniu strojov strojov prostredníctvom počítača. Účelné šasi tlačené na 3D tlačiarni zabezpečuje ľahkú replikáciu modelu. Porota ocenila predovšetkým premyslený návrh s minimom kupovaných súčiastok.

Modulárny robot Acrob (Arduino compatible robot)Autor: Ľubomír Fundárek

Modulárny robot Acrob (Arduino compatible robot)Autor: Ľubomír Fundárek

Projekt Cheddar z verejných zdrojov podporil Bratislavský samosprávny kraj v rámci svojej grantovej schémy, dotácie BRDS na podporu kultúry.

 
73073905_1437907193028531_2904695509090304000_n.jpg
 
 
Cheddar, Novinky, UdalostiMárk Mátis