Ako sa to: Začne

Akosato_začne.jpg

Kedy príde rozhodnutie stať sa architektom? 
Pre niekoho možno už v detstve, keď sa hrá s Legom, pre niekoho pokračovanie rodinnej tradície, iní objavia toto povolanie úplnou náhodou. Čo architekt, to iný príbeh. Do nášho tradičného formátu diskusie prijali pozvanie architekti Pavol Paňák a Martin Kusý z BKPŠ a mladí architekti z ateliéru GRAU – Andrej Olah a Filip Marcak.

Témou sa chceme priblížiť nastupujúcim prvákom.
V diskusii s architektmi rozvinieme ich začiatky na škole, proces tvorby, hľadania inšpirácie, vtipné príhody, tiež občasný boj s veternými mlynmi, ktoré sa objavia na ceste vo fachu architekta, aby nakoniec boli úspešní, v tom, čo robia. 

Architekt Pavol Paňák je absolvent Slovenskej vysokej školy technickej, dnes známej ako Fakulty architektúry STU a patrí k najvýznamnejším predstaviteľov súčasnej slovenskej architektúry. Spolu s kolegom Martinom Kusým stoja za dôležitými stavbami, ako je novostavba Slovenského národného divadla, centrály Slovenskej Národnej Banky, či obnovy Vodnej veže v Bratislave. Držiteľ viacerých ocenení, taktiež Krištálového krídla je hosťujúcim profesorom na fakulte. Bude teda zaujímavé diskutovať s nimi o ich začiatkoch na alma mater.

Andrej Olah a Filip Marčák z ateliéru GRAU sú síce oveľa mladšia generácia ako architekti Paňák a Kusý, avšak ich talent a kreativita, ktorú môžeme vnímať skrz projekty, sa nedá prehliadnuť. Andrej je držiteľom ceny CE.ZA.AR za interiér obchodu slávica na Laurinskej ulici a už tradične sú ich projekty medzi nomináciami tejto ceny. Porozprávame sa s nimi ako stíhajú hektiku práce architekta spolu s ich vedľajšími aktivitami a tiež Vám možno prezradia, ktorí konzultanti, profesori fakulty boli ich najobľúbenejší a prečo.

Diskusia sa uskutoční o 19:00 v aule Emila Beluša v rámci podujatia Manifest 2018

Ako sa to:Márk Mátis